Подвійний удар президента

Подвійний удар президента

Глава України Петро Порошенко 13 березня подав до Верховної Ради проект змін до законодавства, спрямованих на боротьбу з подвійним громадянством. Відповідний законопроект президент визнав «невідкладним», тобто Верховна Рада мусить розглянути його якомога швидше. Експерти звертають увагу: документ містить ряд юридичних колізій, а також норми, які дозволятимуть очільнику держави тиснути на бізнес-опонентів.


Документ-утопія


У статті 4 Конституції України сказано: «В Україні існує єдине громадянство». Водночас у статті 2 Закону України «Про громадянство», на який посилається Конституція, пояснюється: «Єдине громадянство виключає можливість існування громадянства адміністративно-територіальних одиниць України. Якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то в правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то в правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України». Тобто вислів «єдине громадянство» означає, що в нас не може бути громадян окремих регіонів - приміром, Одеської, Харківської чи Київської областей, однак не свідчить про заборону подвійного громадянства. Хоча, звісно, щодо останнього діють обмеження. Так, згідно з чинним законодавством, якщо людина, яка досягла повноліття, добровільно набула громадянство іншої країни, то це є підставою для позбавлення її громадянства нашої держави (з цього правила наразі є низка винятків, наприклад, коли йдеться про одруження з іноземцем тощо). Водночас норма щодо позбавлення громадянства є радше формальною, адже відповідний механізм не діє.


Президентський законопроект № 6175 «Про внесення змін до Закону України «Про громадянство України» в разі схваленні дає підстави визнавати громадянина України, який отримав паспорт іншої держави, таким, що добровільно втратив громадянство. Так, у президентському законопроекті сказано: «Громадянин України, який за своєю волею набув громадянство іншої держави, вважається таким, що виявив намір змінити громадянство та надав згоду на припинення громадянства України». Згідно з нормами документу, громадяни України, які на день набрання чинності закону матимуть паспорти іноземних держав, будуть зобов'язані протягом шестимісячного строку припинити іноземне громадянство та подати ці документи до уповноважених органів України. Інакше їх позбавлять права бути громадянами нашої країни. Законопроект також встановлює строк, протягом якого новий власник паспорта України зобов'язаний повернути паспорт іноземної держави, - один місяць.


Постає питання, як шукатимуть людей, які мають подвійне громадянство? Автори законопроекту вважають, що звертати увагу слід на тих громадян, «які використали виборче право, що надає іноземне громадянство», і «які під час в'їзду в Україну чи виїзду пред'явили паспортний документ іноземної держави». Хоча цікаво, чи буде той, кого можуть запідозрити в подвійному громадянстві, пред'являти документ іншої держави під час паспортного контролю? Щоб виявити цей документ, людей на пунктах пропуску змушені будуть обшукати.


Читайте також: Одержавлення блокади: дуплет від Порошенка


Окрім того, для виявлення власників документів України та інших країн пропонують запровадити цілковито абсурдні норми: наприклад, під підозру потраплятимуть навіть ті, хто «виконали обов'язки, які на них покладає іноземне громадянство», а також ті, хто «скористався іншим правом громадянина іноземної держави».


Автори законопроекту хочуть шукати інформацію про людину, яка має два паспорти, в «офіційних друкованих виданнях» або «на офіційних веб-сайтах» інших держав, що теж утопічно. Також порушників хочуть знаходити «за даними публічних реєстрів державних органів, органів місцевого самоврядування іноземних держав або за документами, наданими такими органами». Тобто якщо українські держслужби матимуть інформацію про подвійне громадянство людини, вони повинні отримувати підтвердження, розсилаючи запити до іноземних органів влади. Як зазначає адвокат Ольга Поєдинок, на практиці це положення не можна буде реалізувати щодо людей, які мають, наприклад, подвійне громадянство України та Росії: «Головне питання: набуття громадянства було добровільним чи не добровільним. Але Росія таку інформацію принципово не надає». Тож норми цього законопроекту буде легко обійти власникам російського паспорту. Та й не факт, що інші країни погодяться надавати відповідну інформацію про своїх громадян. «Президент України вважає, що сьогодні питання громадянства має бути чітко врегульоване, і що ситуації, коли чиновники, насамперед вищого ешелону, мають кілька закордонних паспорті, є неприпустимими», - заявив представник президента у Верховній Раді Артур Герасимов.


Звичайно, цю ситуацію треба вирішувати. Однак цей документ не містить запобіжників, які б не дозволили завдати шкоди простим українцям. Окрім того, правозахисники звертають увагу: у законопроекті порушені зобов'язання України за Європейською конвенцією про громадянство. Так, автори документу забули, що, згідно з цим документом, ми не маємо права карати тих, хто отримав громадянство з народження або через шлюб з іноземцем.


Піар-хід президента


Директор Українського інституту аналізу і менеджменту політики Руслан Бортник звертає увагу: президент, який нині виступив ініціатором відповідного законопроекту, сам не є зразком у питанні набуття громадянства. «Очільника країни варто перевірити на наявність у нього громадянства Румунії, Іспанії та США. З цими країнами його пов'язують або етнічні коріння, або власність і гроші, що вимагає певного правового статусу. Також виникає питання: чому президент, який так зацікавився цим питанням, пропонував призначити до уряду іноземців, які взагалі не мали українського громадянства або ж отримали подвійне громадянство? Адже ні екс-міністр економічного розвитку Абрамовичус, ні екс-міністр фінансів Яресько, ні екс-голова Нацполіції Деканоїдзе не були позбавлені громадянства інших країн. Окрім того, президент може бути зацікавлений у цьому законопроекті, бо виникла необхідність використовувати його норми як елемент тиску. Оскільки будь-який крупний бізнесмен в Україні має подвійне громадянство, його відтепер можна шантажувати відбиранням українського паспорту і, відповідно, власності або бізнесу. Окрім того, поспіх у цьому питанні може означати, що незабаром розгориться скандал, пов'язаний із подвійним громадянством, і влада вирішила грати на випередження», - вважає Руслан Бортник.


Політолог Петро Олещук звертає увагу: ініціатива президента Порошенка про позбавлення українського громадянства осіб із подвійним громадянством покликана відволікти увагу суспільства від реальних проблем. «Ця тема завжди викликала жваві дискусії в українському суспільстві. А останнім часом, зокрема, через події навколо торговельної блокади Донбасу, президент втратив бали. Тож це - вигідний для президента та його оточення піар-хід. Хоча є великі сумніви, що, по-перше, цей законопроект ухвалять, а по-друге, що він буде реалізований на практиці. Бо через низку юридичних колізій, а також відсутність дієвого механізму реалізації навіть у випадку його ухвалення нас чекає звернення до Конституційного суду», - вважає Олещук.


Кіра ВИНОГРАДОВА


"Вечерние Вести"...
21 март 2017 /
Похожие новости

Іван Кириленко: Україна потребує нової Конституції, в центрі якої буде людина

В Україні має бути написана нова Конституція, в центрі якої повинні бути інтереси громадян. Про це заявив перший заступник Голови партії «Батьківщина», народний депутат Іван Кириленко в прямому

Юлія Тимошенко: Головний козир у питанні повернення миру в Україну – Будапештський меморандум

Головний козир України у питанні повернення миру в Україну - це Будапештський меморандум. Таку думку в ефірі телеканалу «112 Україна» висловила Юлія Тимошенко. Лідер «Батьківщини» впевнена, що заради

Іван Крулько: Якщо влада не може зупинити торгівлю на крові, тоді це має зробити народ

Торгівля з окупованими територіями не припинить війну, бо для бізнесу, влади та бойовиків - це великі гроші, які вони не хочуть втрачати На цьому наголосив народний депутат від фракції «Батьківщина»

Юлія Тимошенко: Рада має негайно заслухати прем’єра щодо Меморандуму співпраці України з МВФ (ТЕКСТ ДОКУМЕНТА)

«Батьківщина» вимагає негайно провести в парламенті слухання щодо Меморандуму з МВФ, який планує підписати влада. А звітувати про це повинен прем'єр-міністр Володимир Гройсман або міністр фінансів

«Час Ч» для голови Нацбанку

Питання відставки очільниці НБУ Валерії Гонтаревої знову на порядку денному. Зокрема, недавно головна фінансистка недвозначно заявила, що незабаром може поставити свій останній підпис під
Комментарии

НАПИСАТЬ КОММЕНТАРИЙ