З хліба на воду

З хліба на воду

Звичайний похід за продуктами став нині недешевим задоволенням. Скільки б ви не вишукували етикетки з нижчими цінами, як би не обирали найнеобхідніші товари, шок на касі від загальної суми буде забезпечений. І не дивно, адже зростання вартості продуктів харчування не припиняється. Якщо так триватиме далі, будемо ходити до супермаркетів, як у музей: дивитися на їжу, але руками її не чіпати.


Антисоціальний рух


Лавина подорожчання продуктів харчування понеслася ще влітку. І коли, за логікою, сезонний фактор мав би стимулювати зниження цін, відбувалося усе навпаки. Осінь тільки додала обертів цьому процесу.


Генеральний директор Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко констатував, що за вересень подорожчали 65% так званих соціальних продуктів харчування. Найбільше зросла вартість м'яса та яєць.


За його словами, вершкове масло за місяць подорожчало відразу на 5 грн на кілограмі, яйця - на 2,5 грн, варена ковбаса - на 31,5 грн, яловичина - на 21,7 грн, свинина, куряча тушка та м'який сир - приблизно на 1,5 грн. А сало, яке вважається національним продуктом, - на 8,7 грн на кілограмі.


Президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України (АФЗУ) Іван Томич у коментарі «ВВ» констатував, що порівняно з минулим роком борщовий набір подорожчав на 117%. «Це є рекордом», - уточнив він.


На те є кілька причин, розповів експерт. По-перше, цьогоріч було посіяно на 30% менше овочевих культур. На врожай негативно вплинули й погодні умови. Також стрибок цін спричинило скасування спецрежиму ПДВ для аграріїв. Відповідно свої витрати вони заклали у вартість кінцевої продукції.


Таке враження, що ціни влаштували своєрідні змагання у регіонах. За даними Держстату, протягом вересня сало найбільше подорожчало на Одещині - майже на 24 грн на одному кілограмі, вершкове масло на Кіровоградщині - на 13,8 грн, яловичина на Одещині - на 11,4 грн, яйця на Хмельниччині - 4,3 грн на одному десятку, варена ковбаса у Запорізькій області - 9,6 грн, свинина в Одеській області - 11 грн, курка в тушці у Кіровоградській області - 3,6 грн, кисломолочний сир у Львівській області - 4,4 грн.


Іван Томич зазначив, що суттєве подорожчання сала спричинила, зокрема, епідемія африканської чуми свиней. Через цю хворобу поголів'я пацят скоротилося, а попит на свинину залишився великим. Загалом за останні два роки кількість свиней зменшилася на 20%.


«Ось так і сталося, що порівняно з попереднім роком вартість сала зросла майже вдвічі. Такого стрибка ціни на національний продукт в Україні не було 15 років», - зауважив експерт.


Також він констатував, що через скорочення поголів'я крупної рогатої худоби невпинно дорожчає яловичина та молоко. І сьогодні багато хто взагалі відмовляється від цих вкрай необхідних продуктів. Іван Томич уточнив, що наразі українці споживають молока та м'яса лише 48% від фізіологічної потреби.


Олексій Дорошенко своєю чергою додав, що Україна вже давно стала імпортозалежною.


«Ми постійно купуємо за кордоном яловичину і свинину. З огляду на те, ростуть ціни на сало, не виключаю, що скоро навіть цей продукт їстимемо іноземний», - зауважив він.


Але, як відомо, голова всьому на столах незаможних українців є хліб. Від початку року він подорожчав на 14%.


Олексій Дорошенко пояснює: основна частина зернової продукції йде на експорт, тож ціна на неї прив'язана до зовнішніх ринків. І це стосується навіть соціального хлібу. Його вартість почала зростати згідно з ринковими законами після того, як було скасоване державне регулювання цін на соціально значущі товари.


За словами Івана Томича, поступово український хліб стає таким самим недешевим, як хлібобулочні вироби в інших країнах. І найближчими роками варто очікувати його подальшого подорожчання.


Невпинне зростання


Причин стрибка цін на продукти харчування є чимало: це і курсові коливання долару, і сезонний фактор. Дається взнаки й підвищення мінімальної зарплати та скасування державного регулювання цін на соціальні групи товарів.


Олексій Дорошенко пояснює, що сезонний чинник зазвичай додає 10-12% до вартості продукту, курс долара - 3-4%.


Керівник проекту «Успішна країна» Андрій Блінов зазначив, що подорожчання продуктів харчування певною мірою тягнуть за собою інфляцію. Він нагадав, що її рівень сягнув 16% замість прогнозованих НБУ 7%.


«Підвищення зарплат та пенсій принесло нам близько 2,5 відсоткових пункти інфляції цього року. І це не дивно. Бо агресивне зростання соцстандартів в умовах відсутності розвитку економіки завжди призводить до інфляційного стрибка. Враховуючи те, що наступного року уряд хоче продовжити «покращувати життя», ціни на продукти харчування виростуть ще мінімум на 10%», - зазначив він у коментарі «ВВ».


Іван Томич прогнозує, що до 20 грудня ще на 10-25% зросте вартість м'яса й молока. Ціни на фрукти стрибнуть щонайменше на 20%. Ситуація з овочами є оптимістичнішою, хоча й тут відбудеться подорожчання на 10-15%, а деяких культур - до 50%.


Олексій Дорошенко впевнений, що так не може продовжуватися вічно. Адже наразі українські харчі вже зрівнялися за вартістю з товарами, які реалізуються у Східній Європі. А в деяких позиціях, наприклад по м'ясу, ми вже перевершили наших сусідів з країн ЄС.


Експерт пояснив, що гіпотетично Україна не може зробити ціни вищими, аніж у Польщі, країнах Балтії, Румунії та Угорщині. Але варто звернути увагу на дуже важливий фактор.


«При тому, що відпускна ціна виробника є однаковою у Чехії, Польщі та Україні, ПДВ на продукти харчування у перших двох країнах лише 5%, а в нас - 20%. Відповідно це автоматично робить вітчизняну продукцію дорожчою», - зазначив він.


Дорошенко припускає, що вартість товарів, які ми вже купуємо за європейськими цінами, надалі зростатиме повільно, бо на них впливатиме інфляція та девальвація. А ось темпи подорожчання борщового набору та хлібу будуть доволі стрімкими.


Конкуренція зупинить ціни


Експерти вважають, що покласти край цьому свавіллю може лише конкуренція виробників, постачальників і торговельних мереж.


Олексій Дорошенко розповів, що курс долара порівняно з минулим роком зріс на 70 коп., а вартість бананів знизилася на 10%.


«Це відбулося тому, що постачальники почали конкурувати між собою через збільшення обсягів завозу продукту. Тож ми отримуємо ці фрукти за адекватними цінами. Але якби банани вирощували в Україні, то були б стандартні причини для цінових стрибків: паливо дороге, запчастини закуповуються за валюту, мінімальна зарплата піднялася тощо», - додав він.


А Андрій Блінов розповів, що коли в Україні подорожчала вітчизняна курятина - майже 4 долари за кілограм філе, - чимало імпортерів зацікавилися цим ринком. Є приклади, що в країну зайшла імпортна заморожена курятина. І тоді українські виробники потроху почали скидати ціну.


Те саме відбувалося з ринком твердих сирів після того, як поляки та голландці знизили вартість своєї продукції. Наші сиророби були змушені відкоригувати свої цінники, виходячи з економічної доцільності.


За словами Олексія Дорошенка, наразі частка присутності на українських прилавках іноземних постачальників становить лише 10%.


«Але вже зараз ми бачимо більше імпортних товарів, і це безумовно позитивно впливає на оздоровлення ситуації. В цих конкурентних умовах українським виробникам доведеться стримувати апетити», - додав експерт.


Рецепти здешевлення


Іван Томич вважає, що є кілька механізмів, як зробити продукти доступнішими. Перший - стимулювання внутрішнього виробництва шляхом держпідтримки дрібних господарств, стимулювання їхньої кооперації та забезпечення їм точок реалізації продукції.


«Дрібний виробник дає 98% картоплі в Україні. Але в нього обмежений доступ до ринку, тому він здає товар посередникам, які втричі, а то й більше підвищують кінцеву ціну для споживача. Фактор стимулювання дрібних сімейних ферм дозволить за два-три роки змінити ситуацію», - констатував він.


Іншим варіантом, на його думку, є контроль з боку держави за цінами на соціально значущі товари із залученням фінансових інструментів підтримки виробника.


Андрій Блінов каже, що якщо держава позиціонує себе як соціально спрямована, то вона має певним чином контролювати ціни. Тому було б доречним закуповувати продукти в урожайні роки задешево й резервувати їх.


«Цими запасами можна компенсувати цінові стрибки в роки неврожаїв. Але такі механізми можуть працювати за умов максимальної прозорості. А в нас вони зазвичай корупціогенні», - підсумував експерт.


Антоніна МІРОШНИЧЕНКО


Вечірні Вісті...
17 октябрь 2017 /
Похожие новости

Українці витрачають в супермаркетах в 6 разів менше, ніж поляки

Кожен покупець у Польщі витрачає у гіпермаркеті за один раз 890грн., у супермаркеті - 610 грн., а у міні-маркеті - 390 грн. Про це на своїй сторінці у «Фейсбук» написав генеральний директор

Долар за 30?

Із початком нового політичного сезону долар, уже за традицією, взяв курс на зростання. Але впродовж останніх тижнів темпи девальвації пришвидшилися. На ослаблення гривні впливають як сезонні чинники,

Золоті дотаційні яєчка

Розвиток фермерства був задекларований Кабміном як один із важливих напрямів економічної політики. А щоб продемонструвати виняткову підтримку аграріїв, «найбільш людоцентричний в історії України

Скраплено-газовий ланцюг

Стрімке зростання цін на скраплений газ в Україні минулого тижня сягнуло свого апогею. За півтора місяці цей популярний вид палива подорожчав більше ніж на 60%, завдавши відчутного удару гаманцям

«Золоті» пігулки українцям не по кишені

Жити в Україні - дороге задоволення. А хворіти багатьом взагалі не по кишені. Недарма близько 30% пацієнтів через брак коштів нині взагалі відмовляються від лікування. І таких людей, на жаль, буде ще

Іван Крулько: «Батьківщина» виступає проти підвищення пенсійного віку

«Батьківщина» не підтримує підвищення пенсійного віку, як це передбачено Меморандумом з МВФ, і виступає за зняття оподаткування з працюючих пенсіонерів. На цьому наголосив народний депутат від
Комментарии

НАПИСАТЬ КОММЕНТАРИЙ